فراخوان سومین جشنواره ملی عکس آب منتشر شد

اتاق بازرگانی،صنایع،معادن وکشاورزی ایران در نظر دارد به منظور بزرگداشت روز ملی آب در تاریخ ۳۱ اسفند ۹۶ اقدام به برگزاری سومین مسابقه سراسری عکس با موضوع “آب” نماید.

امروز واژه آب در سرزمین کهن و اساطیری ما بیش از هر چیز تکرار می شود، سال ها استفاده نادرست از این مایه حیاتی و عدم فرهنگ سازی مناسب و نادیده گرفتن اهمیت آب در توسعه بخش های مختلف کشور و تبیین نشدن مکانیزم درست استفاده از آب ما را به بحران آب به شکلی جدی روبه رو کرده است. بخش های کشاورزی ، صنعت ، معدن و همچنین مصارف خانگی در این بین نقش تعیین کننده ای دارند .کمپین های مختلف آب در چند سال اخیر نشان می دهد که این بحران جدی است و برای رسیدن به فرهنگ درست مصرف کردن نیاز به ابزار رسانه و فرهنگیان جامعه ضروری است. بدون تردید مشارکت هنرمندان ، اصحاب رسانه و با توانایی آنان در ارائه هوشمندانه و ظریف بحران آب و فراگیر بودن اثرات آن ،نقش بسیار برجسته‌ای در آگاه سازی جامعه از ابعاد وضعیت موجود دارد و تشویق آنان برای مشارکت در اجرای برنامه‌های بهبود مدیریت آب می تواند راهگشا باشد. از این رو سعی داریم با توجه به “مشارکت و حضور مردم و سرمایه های اجتماعی در نگهداری آب” با دیدی مستند و خلاق به مقوله آب نگاه کنیم و بتوانیم فرهنگ درست استفاده بهینه از آب را در جامعه گسترش دهیم.

 

محور های اصلی جشنواره

آب و فرهنگ : شعار سازمان جهانی آب: مشارکت و حضور مردم و سرمایه های اجتماعی در نگهداری آب

آب ، تکنولوژی و بهره وری هدفمند  : تكنولوژي و روش هاي نوين در كشاورزي و آبياري

آب و بحران سفره های زیرزمینی  : بهره برداري غير اصولي و حفر چاه هاي غيرمجاز و خشك شدن قنات ها در سالهاي اخير

آب و پدیده ها : ورود ريزگردها به دليل خشك شدن تالاب ها، پوشش گياه مراتع و…

 

قوانین جشنواره

۱- شرکت در مسابقه برای تمامی گروه‌های سنی مختلف و کلیه عکاسان اعم از حرفه‌ای و آماتور آزاد است

۲- عکس ها باید در منطقه جغرافیایی ایران عکاسی شده باشد.

۴- این جشنواره به صورت تک عکس برگزار می شود

۳-  هر شرکت کننده می تواند حداکثر ۱۰ عکس ارسال کند

۴- عکس‌های ارسالی می‌توانند در دسته ها و ژانرهای مختلف عکاسی باشند

۵- ویرایش نرم‌افزاری و چیدمان در زمان عکاسی مجاز است. عکس‌ها می‌توانند فتومونتاژ و ترکیبی باشند یا مستند؛ با موبایل یا دوربین ثبت شده باشد . هرچند اثر ارسالی نباید از حالت عکس خارج شود.

۶- علاقمندان می توانند عکس های خود را با فرمت jpg و ابعاد مشخص در سایت ارسال فرمایند . آثار با ابعاد و کیفیت اصلی پس از انتخاب اولیه از عکاسان محترم فراخوانی میشود.

۷-به دلیل ایجاد رقابت و پویایی در میان عکاسان از پذیرش آثار برتر جشنواره‌های مختلف در این جشنواره معذوریم

۸- سایت رسمی جشنواره www.WaterPic.ir   می باشد و ارسال عکس ها با همکاری  سایت تخصصی گالری عکاسی وانپیکس  www.1pix.ir امکان پذیر است. روشهای دیگر اعم از ارسال پستی و ایمیلی و ارسال در شبکه های اجتماعی پذیرفته نیست

۹- آثار از طریق دیجیتال و با استاندارد ترین مانیتورها برای داوران نمایش داده خواهد شد و لذا در ویرایش و تنظیمات تصویری اثر ارسالی نهایت دقت شود

۱۰-  ارسال اثر و شرکت در مسابقه به منزله اعلام مالکیت معنوی عکس ها ست. در صورت اثبات خلاف آن در هر مرحله، عکس ارسالی حذف شده و عواقب حقوقی آن متوجه ارسال کننده خواهد بود.

۱۱-  به عکاسانی که آثارشان به نمایشگاه راه پیدا کند. گواهی حضور و پس از چاپ ، یک جلد کتاب جشنواره داده خواهد شد

 

۱۲-  در این دوره از مسابقه علاوه بر داوری نهایی آثار توسط داوران اعلام شده بخش امتیاز و رای گیری آثار توسط   شرکت کنندگان برروی سایت نیز برگزار می شود که کاملا فارغ از رای نهایی داوران می باشد.

۱۳-  به جهت ارج نهادن به اشاعه فرهنگ نقد و بررسی آثار تصویری، در این دوره به نظرات برتر جوایزی با عنوان  « عکس نوشت »  اختصاص داده می شود.

 

۱۴-  برگزار کننده حق استفاده از عکسها و مطالب پذیرفته شده را در نشریات، مطبوعات، سایت های اینترنتی، در ارتباط با این مسابقه را با ذکر نام عکاس داشته و به نمایش در آوردن آن‌ها در سایر مکان‌ها (با ذکر نام عکاس) را برای خود محفوظ نگه می‌دارد.

۱۵ – عکس های ارسالی نباید دارای امضا، نشان، پاسپارتو، حاشیه، قاب و هرگونه نشانه تصویری باشد.

۱۶- شرکت در مسابقه و ارسال عکس به معنای اعلام موافقت با تمامی مقررات مسابقه و تصمیم گیری در مورد مسائل پیش بینی نشده به عهده برگزار کننده است.

 

سایت رسمی جشنواره : www.waterpic.ir

 

 

رئیس جشنواره: محمد حسین شریعتمدار

دبیر جشنواره: خانم مهناز شعبانی

دبیر خانه اجرایی : کلوپ عکس ایران

 

داوران جشنواره

کیارنگ علایی  .  آرش حمیدی  .  سعید عامری

مانند سال گذشته سه داور عکاس به همراه یک داور کارشناس منابع آب ایران جشنواره را داوری خواهند کرد.

 

گاهشمار جشنواره سوم

آخرین مهلت ارسال آثار: ۱ بهمن ماه ۱۳۹۶

انتخاب و داوری عکس‌ها: ۳۰  بهمن ماه ۱۳۹۶

اطلاع رسانی عکسهای پذیرفته شده: ۵ اسفند ماه ۱۳۹۶

مراسم اهدای جوایز: ۱۳ اسفند ۱۳۹۶ همزمان با همایش روز ملی آب

 

جوایز

مجموع جوایز نقدی نفرات برتر به مبلغ   ۷۵۰۰۰۰۰۰ریال به سه عکاس برتر به طور برابر به مبلغ  ۲۵۰۰۰۰۰۰ریال برای هر یک از عکاسان و تندیس جشنواره تقدیم می شود

جایزه عکس برتر از نگاه شرکت کنندگان ودیپلم افتخار و مبلغ ۵۰۰۰۰۰۰ ریال

جایزه بهترین نقد و نظر بر عکس و دیپلم افتخار و مبلغ ۵۰۰۰۰۰۰ ریال

جایزه بهترین منتقد دیپلم افتخار و مبلغ ۵۰۰۰۰۰۰ ریال