معرفی برگزیدگان دومین جشنواره عکس آب و تجلیل از اثرگذاران آب

همایش بزرگداشت روز ملی آب به همت مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران در دومین سال متوالی برگزار شد و ضمن معرفی و تجلیل از چهره‌های اثرگذار آب کشور از برگزیدگان دومین مسابقه سراسری عکس آب نیز تقدیر به عمل آمد.

به گزارش خبرنگار ایانا، در این مراسم با حضور غلامحسین شافعی، رئیس پارلمان بخش خصوصی کشور در بخش فرهیختگان از محمد مسعود تجریشی، علی‌محمد نوریان، امین علیزاده، جلال شایگان و سیمین ناصری، در بخش تعادل بخشی آب از علی القاسمی‌مهر، سیدامیر مرتضوی، سیدمصطفی شریعتی و عبدالله فاضلی، در بخش کشاورزان پیشرو از حاج حسین حسینی مقدم، بهروز آگاه، مهدی طاهرخانی و فراهانی، در بخش کاهش مصرف آب از حمیدرضا شریفی و علی‌اکبر متقی فرد، در بخش استفاده مجدد از پساب و بازچرخش آب از علیرضا شفیع‌زاده و محمدرضا صادقی و در بخش تشکل‌ها مردم‌نهاد از سعید طهماسبیان، محمدجواد سمیعی و علاءالدین عزیزی تقدیر شد.

همچنین به مانند سال گذشته، مسابقه و جشنواره عکس در این مراسم برگزار شد که فرزاد هاشمی، آرش حمیدی و سعید عامری به عنوان اعضای هیأت داوران این مسابقه فعالیت کردند. در این بخش ۸۰۰ عکاس با ارائه حدود ۳ هزار عکس با محتوای بحران آب شرکت کردند که از این‌ بین شش عکس به عنوان آثار برگزیده (بدون رتبه‌بندی) برگزیده شد.

این شش اثر متعلق به فریدون امیدوار، افشین آذریان، اصغر بشارتی، امین برنج‌کار، محمد صفرپور و میثم عبدالهی بود که از آن‌ها تجلیل به عمل آمد.

بیانیه هیأت داوران دومین جشنواره عکس آب

فرزاد هاشمی، سعید عامری و آرش حمیدی، اعضای هیأت داوران دومین جشنواره عکس آب بیانیه‌ای برای اختتامیه این جشنواره صادرکردند که می‌خوانید:

ضمن تشکر از برگزارکنندگان و شرکت‌کنندگان دومین جشنواره عکس آب با محوریت بحران آب و با علم بر این نکته مهم که در شرایط فعلی بحران آب بیش از هر خطر و تهدید دیگری در سرزمینمان جدی است؛ تلاش نمود تا با نگاهی بی‌طرف و فرهنگ ساز وارد داوری عکس‌های ارسالی شرکت کنندگان محترم شود.

با پایان یافتن داوری دومین دوره جشنواره عکس آب که با استقبال خوبی از سوی عکاسان ایران مواجه شد وبا آثار نزدیک به ۸۰۰ عکاس و ارسال بیش از سه هزار عکس همراه بود که پس از مرور آثار درمرحله اول داوری ۳۳۱ عکس را برای بازبینی مجدد مورد انتخاب قرار داد . در داوری دور دوم ۱۰۹عکس نهایی منتخب شد و در پایان حدود ۶۰ عکس وارد نمایشگاه شد.

هیأت داوران سعی بر آن داشته که جلوه‌هایی از مشکلات پنهان آب را در تصاویر منتخب بازگو نماید. مسائلی چون مصرف غیر اصولی آب در بخش کشاورزی، آب مجازی، واردات و صادرات آب و پاسداری از آب و… اما از آنجا که ثبت مسائل عمیق و غیرسطحی نیاز به بستر سازی و نهادینه شدن مفاهیم این معضلات در یک فرهنگ دارد، در شرایط فعلی نمی‌توان آگاهی و بلوغی آنی را در آثار طلب کرد

در نهابت هیأت داوران تصمیم بر خارج کردن نتایج داوری از فضای رقابتی که در فراخوان‌های متعدد تکراری و غیرکاربردی شده است نمود و شش عکاس نهایی را بدون ترتیب و اولویت در بخش اعلام جوایز به عنوان برگزیدگان دومین دوره جشنواره عکس آب اعلام می‌کند.

در ادامه چند نکته و پیشنهاد برای دوره‌های بعدی این جشنواره از طرف هیأت داوران مطرح می‌شود.

۱- این جشنواره به دلیل اهمیت شکل تخصصی موضوعی خود و معضل امروز کشور و منطقه می‌تواند با ایجاد فضاهای آموزشی و برگزاری کارگاه‌های آموزشی نحوه برخورد با موضوع را برای هنرمند روشن کند و وسعت دید بیشتری را با ارائه علت‌ها و معلول‌ها برای هنردوستان مشخص کند.

۲- امروزه دنیا مدیون ارائه عکس را در غالب مجموعه می‌بیند و مدیا از حالت تک بعدی و تک فریمی خارج شده است. عکاسان معاصر کمتر به تک عکس رجوع می‌کنند و بیشتر تمایل به عکاسی مجموعه دارند و با این روش ابعاد گسترده تری از موضوع را مورد بررسی قرار می‌دهند. از این حیث می‌توان در جشنواره آینده نگاهی ویژه به بخش مجموعه و پروژه محوری داشت.

۳- گستره عکاسی امروز دنیا با وجود دوربین‌های موبایلی و ترویح اپلیکیشن‌های متنوع ارائه عکس نیز از دیگر فضاهای ارزشمندی است که می‌تواند در جشنواره آینده نقشی کلیدی داشته باشد. از این رو می‌توان با استفاده از این ابزار‌ها در فرهنگ سازی نقش پر رنگ تری ایفا کرد.

۴- لازم به تاکید است که عکس‌های رسیده با موضوع آب عمدتا از نقاطی بسیار محدود، معروف و بارها تکرار شده بوده اند که این نشان از معرفی محدود تعابیر بحران آب در کشور دارد.

۵- و در پایان: از آنجا که در پس هر حمایتی میلی برای هدایت وجود دارد امید است در سالهای بعد شفافیت فراخوان، درخواست برگزار کنندگان و حضور شرکت کنندگان بسیار نزدیک تر و روان تر صورت پذیرد و مراسم اختتامیه امروز، سرآغاز و افتتاح یک جریان پیشرو در جامعه، فرهنگ و نگاه هنری باشد و نه بسان عمده رویدادهای دیگراختتام یک فراخوان.

شش عکس برتر

اصغربشارتی

افشین آذریان

امین برنجکار

فریدون امیدوار

محمد صفرپور

میثم عبداللهی